Revitalizujeme a rekultivujeme vytěžená místa pro jejich obyvatele, ne pro podnikatelské záměry
Odpovědnost k planetě
Zavedeme standardy ekologického fungování (např. certifikát EMAS) na krajském úřadě, v příspěvkových a zřizovaných organizacích. Méně odpadů, nižší emise. Budeme podporovat uplatnění obdobných principů i do zadávání veřejných zakázek.
Ekologie se vyplatí. Zajistíme energetické úspory a zvyšování podílu obnovitelných zdrojů energii odebírané v budovách v majetku kraje, příspěvkových a zřizovaných organizací.
Iniciujeme vznik a prosadíme dodržování koncepcí pro snížení uhlíkové stopy kraje.
Přijmeme doporučení Adaptační strategie ČR na změnu klimatu a její konkretizace v akční plán – specifický pro náš kraj. Poskytneme také metodickou a finanční podporu měst pro tvorbu detailních adaptačních plánů.
Zavedeme inteligentní čidla pro sledování kvality prostředí a jeho znečištění (vzduch, voda), prezentaci jejich výsledků online a zapojení do systému meteorologických varování. Měření musí probíhat v reprezentativních oblastech, nikoliv pečlivě vybraných místech s minimem znečištění.
Rozvineme environmentální vzdělávání dětí i dospělých.
Nakládání s odpady
Jsme pro větší kontrolu skutečného nakládání s vytříděným odpadem, analýzy jeho skutečného osudu před dalšími rozhodnutími. Aktualizujeme plán odpadového hospodářství kraje.
Preferujeme v maximální možné míře princip reuse-reduce-recycle před spalováním.
Budeme maximálně koordinovat odpadové hospodářství, vzdělávání obecních politiků a úředníků a účelové sdružování obcí v této věci. Zpracování kvalitních plánů odpadového hospodářství pro obce a jejich svazky.
Maximalizujeme množství vytříděného odpadu, např. rozšíříme dostupnosti míst na tříděný odpad v rámci programů pro obce a zvýšíme možnosti v typech tříděného odpadu.
Usnadníme zpětný odběru odpadů u těch druhů, pro které je nedostatečný a které lze dobře recyklovat (např. třídění hliníku v rámci programů pro obce).
Podpoříme vyšší míru separace a využití bioodpadu z komunálních odpadů (např. v zemědělských provozech v rámci programů pro obce).
Živá a pestrá krajina
Zavedeme takový způsob provádění pozemkových úprav (viz též bod Územní plánování), který bude nejen narovnávat vlastnické vztahy, ale také vytvářet harmonickou a pestrou krajinu.
Budeme dbát na to, aby krajina byla prostupná pro lidi i zvířata, např. obnovou polních cest (viz též bod Cestovní ruch a Rozvoj venkova) nebo instalací systémů zábran a propustků v místech pravidelného pohybu zvířat přes komunikace (od obojživelníků po kopytníky).
Prověříme skutečný stav chráněných území na území kraje; budeme usilovat o zajištění lepší péče vzhledem ke skutečným nárokům ohrožených druhů, které se v nich vyskytují.
Budeme udržovat solitérní a alejové stromy namísto jejich kácení, dokud to jejich zdravotní stav dovolí (např. podél cest tam, kde jsou v majetku kraje, na pozemcích krajských institucí).
Podpoříme výsadbu izolační zeleně podél komunikací. Pokusíme se zastavit systematický úbytek zeleně.
Kromě hospodaření příspěvkových organizací si posvítíme i na jejich nakládání s životním prostředím, ať už jde o nezodpovědné používání stovek tun soli při zimním solení silnic v chráněných oblastech nebo používání biocidů.
Zemědělství, lesnictví, rybníkářství
Prosadíme projekty pro propagaci a snazší zavádění přírodě bližšího hospodaření na pozemcích v majetku obcí i dalších vlastníků.
Zavedeme vzdělávání vlastníků půdy o jejich právech (např. vymáhat škodu za nešetrné hospodaření, prodávat pozemky i přes pachtovní smlouvy apod.).
Zasadíme se o vznik a uplatňování vzorových pachtovních smluv se zemědělci a obdobných vzorů, které budou moci obce a další vlastníci rovnou použít, budou-li chtít prospět ústecké krajině.
Přesměrujeme dotační podporu v těchto odvětvích tak, aby hospodáře motivovala se zapojit do krajských projektů pro zdravější krajinu.
Budeme důsledně pečovat o pole, lesy a rybníky ve vlastnictví kraje a vytvoříme z nich příklady dobré praxe – vyšší diverzita pěstovaných polních plodin i dřevin, stejně jako způsobů hospodaření na polích a v lesích; nižší intenzita rybničního hospodaření.
Zajistíme odbyt pro ekologické zemědělce a lokální producenty potravin např. podporou školních a nemocničních jídelen k odběru jejich produktů a dalšími projekty ke zkrácení výrobního řetězce.
Budeme usilovat o diverzifikaci podnikatelských činností farmářů – zemědělec by měl doplňovat služby a infrastrukturu v místě svého podnikání, zároveň není závislý jen na příjmu ze zemědělské činnosti (Viz též bod Rozvoj venkova).
Vyřešíme přemnožení spárkaté zvěře, např. pomocí posílení vlivu vlastníků polí a lesů na stavy zvěře na jejich pozemcích (např. podporou zakládání vlastních honiteb nebo lepší komunikací s mysliveckými sdruženími).
Podpoříme zodpovědné spolky včelařů, zahrádkářů, myslivců, rybářů apod.; v existujících dotačních programech zdůrazníme činnosti, které mají užitek pro širší veřejnost a životní prostředí kraje.
Vytvoříme koncepční krajskou politiku v zemědělství, lesnictví i rybářství – koncepcí se budeme držet a doplníme chybějící oblasti
Hospodaření s vodou
Naším nepřítelem je sucho a podle toho se budeme muset začít chovat ke krajině a obcím.
Zavedeme opatření směřující ke zlepšení hospodaření s vodou v krajině za účelem jejího zadržování, koncepční péči o říční krajinu i o nivy drobných toků a o mokřady (viz též bod Územní plánování).
Podpoříme spíše přírodě blízké úpravy a revitalizace vodních toků za účelem zlepšení jejich stavu, než technické úpravy pro lodní dopravu nebo bez zvláštních důvodů stavěné přehrady.
Důsledně ochráníme povrchové i podzemní vodní zdroje.
Budeme modernizovat a rozvíjet infrastrukturu pro vodní hospodářství: kanalizace, vodovody a zařízení pro zachycování dešťové vody.