Jako členka Výboru pro zdravotnictví Zastupitelstva Ústeckého kraje jsem měla v uplynulém týdnu unikátní příležitost podívat se do prostor, kde pracují lidé, kteří mají náš život doslova ve svých rukou. Jednalo se totiž o sídlo ústecké rychlé záchranné služby, která sídlí v areálu Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, a která je příspěvkovou organizací našeho kraje.
Výjezdové vozidlo záchranky Ústeckého kraje
Začínáme představením denního chodu. Ve velké místnosti sedí u monitorů s mapami celého Ústeckého kraje operátorky a operátoři se sluchátky na hlavě a mikrofony o úst, připraveni kdykoliv vyslechnout volajícího, co se mu přihodilo a kde se nachází. Dohromady jde o dvanáctičlenný tým, ze kterého je během dne v provozu 7 lidí a v noci 5. Všichni přijímají výzvy z telefonního čísla 155 a majáčky u jejich stolů mění barvu podle toho, zda zrovna s někým hovoří (pak svítí červeně), anebo mají klid (pak svítí zeleně).
Operátoři si chválí, jak moc jejich činnost zjednodušil příchod moderních technologií. Dnes už totiž dokážou jednoduše lokalizovat kohokoliv, kdo jim volá z chytrého mobilního telefonu, nebo používá aplikaci Záchranka. Díky tomu mohou rychlou záchrannou službu rychle vyslat přímo na místo, kde je potřeba včasné pomoci.
Majáčky u stolů operátorů indikují, zda zrovna přijímají hlášení nebo mohou komunikovat mimo
Za minulý rok takto ústecká záchranka absolvovala neuvěřitelných 105 tisíc výjezdů. O něco pružnější fungování si pak slibují od dalšího rozšíření tzv. setkávacího systému (rendez-vous), který spočívá v tom, že lékař se záchranářem vyjíždí k zásahu v „malém“ sanitním voze. Lékař je tak využitelný i při transportu pacienta do nemocnice. Pokud naopak zdravotní stav pacienta přímý dohled lékaře nevyžaduje, je lékař k dispozici pro další výjezd. Jak nás zaměstnanec rychlé záchranné služby informuje, systém si chválí a nově by měl začít fungovat i na chomutovsku, lounsku a kadaňsku.
Opravdovým zážitkem se stává prohlídka záchranářského vrtulníku, který záchranka využívá při akutních výjezdech, kdy hrozí přímé ohrožení života, či při nutnosti zasahovat v těžko přístupných terénech, zejména v severočeských horách. Každá letecká jednotka má svůj speciální znak, přičemž tím naším, ústeckým, je „KRYŠTOF 15“. Ptáte se, proč máme „patnáctku“, když v Čechách je leteckých záchranných služeb jen deset? Je tomu tak proto, že ta naše vznikla v roce 1991 a celý systém se tak zaváděl ještě za existence Československa, takže jsme se započítali i se Slováky.
Náš vrtulník je v rámci Čech opravdová rarita – má totiž jméno, které prozrazuje nápis pod jeho čelním sklem. Jmenuje se Barča. Bylo mu vybráno podle SPZ na vrtuli, kde jsou umístěna tři písmena „DPB“ – právě podle posledního písmene „B“ se pak pojmenovalo ženským jménem. Vrtulník prý letí rychlostí 200–230 km/h, takže z Ústí nad Labem je v Praze za zhruba 20 minut. Přitom si sebou nese 230 kg paliva, ze kterého za 1 minutu letu spálí asi 3 kg.
Naše záchranka však nezachraňuje lidské životy jen v případech, kdy už je opravdu namále, ale snaží se svou edukační činností působit také výchovně a preventivně, aby pokud možno zabránila zbytečným výjezdům nebo nadcházející generace naučila, jak zasáhnout do jejích příjezdu svépomocí. Od března tak absolvovala již 155 výchovných činností v mateřských a základních školách i pro laickou veřejnost, kterou školí o tom, jak poskytnout první pomoc nebo kdy a jak (ne)volat na tísňovou linku.
Dobře se jí to daří i zábavnou videoformou prostřednictvím vlastního pořadu „Prokopni to“, ve kterém s místním záchranářem Prokopem „prokopává“ obavy z poskytování první pomoci a návštěvy nemocnice. K dnešnímu dni byl vydán už 6. díl, určitě se podívejte – https://www.kzcr.eu/cz/kz/verejnost/prokopni-to/
Záchranné službě patří nejen můj velký dík za ochotu provést nás jejich prostory a za poodhalení jejich činnosti, ale zejména za to, že je dnes a denně připravena pomáhat všude tam, kde selže zdraví. Je to opravdové poslání a já doufám, že Ústecký kraj jí bude dobrým partnerem v této nesmírně náročné, ale o to více záslužné činnosti, jako doposud.
Úspěchy a kvalitu naší záchranné služby dokazuje i množství nasbíraných ocenění.
Nejnovější komentáře