Na neutěšenou kauzu ex-poradkyně hejtmana Ústeckého kraje Jana Schillera (ANO) Piráti upozorňují opakovaně a kriminalisté nyní případ posílají k soudu. A jak to vypadá, Vladislava Marschallová (čirou náhodou taktéž z ANO) z toho jen tak nevyklouzne. Za podvodné obohacování z veřejných financí v době nouzového stavu jí totiž hrozí až osm nepěkných let za mřížemi. Přestože o problematickém jednání své podřízené Babišův hejtman věděl, nijak své stranické kolegyni v závadném konání nebránil. Piráti proto logicky požadují jeho okamžitou rezignaci na funkci. Jeho výmluvy jsou totiž nepřesvědčivé.
Vladislava Marschallová se rozhodla na úkor daňových poplatníků přivydělat v době, kdy na poloviční úvazek pracovala coby poradkyně hejtmana pro zdravotnictví za 40 tisíc měsíčně a plat pobírala i jako poslanecká asistentka Jaroslavy Puntové (opět za ANO). Problém nastal, když si na základě dalších dvou smluv přišla k měsíční mzdě 130 tisíc korun a jako údajná projektová manažerka se “podílela na vakcinaci a testování při epidemii koronaviru”. Dále prý působila jako “PR poradkyně” v Krajské zdravotní. Tam ji bez vědomí představenstva akciové společnosti jako svou přímou podřízenou zaměstnával tehdejší generální ředitel Aleš Chodacki. A to neměl dělat.
Až osm let za podvod v nouzovém stavu
Pro upřesnění: Krajská zdravotní je regionální samosprávou vlastněná firma sdružující sedm nemocnic v Ústeckém kraji a je největší společností tohoto typu v ČR. Nejen, že si Marschallová kumulací funkcí mohla měsíčně přijít až na 200 tisíc korun, ale podle odhalení serveru iRozhlas vykazovala tato “dynamická” pracovnice krajského úřadu práci ve dvou zaměstnáních. Ale pozor – vše během jedné pracovní doby! V době, kdy prokazatelně pracovala pro hejtmana, vykazovala si opakovaně až dvanáctihodinovou pracovní činnost v Krajské zdravotní. Sovětští úderníci by vedle ní doslova rudli hanbou. A tady už nemůžeme mluvit o zázračné superúřednici, nýbrž o vědomém vyvádění veřejných prostředků za účelem osobního obohacení.
„Nemáme samozřejmě žádný problém s tím, pokud paní Marschallová kraji pomohla ve věci očkování. Dostupné důkazy ovšem ukazují něco zcela jiného – něco, co vypadá jako odklon veřejných peněz z krajské firmy přímo do kapsy nejbližší spolupracovnice pana hejtmana za výkon stranické, ne veřejné funkce,“ komentovala před časem vývoj kauzy členka Výboru pro zdravotnictví Ústeckého kraje a krajská zastupitelka Kateřina Stojanová.
Policie se případem zabývá od minulého jara a v prosinci 2021 postoupila závěry vyšetřování státnímu zastupitelství. Kromě vykutálené podnikatelky ve veřejných financích Marschallové obviněné z podvodu navrhuje obžalovat i Aleše Chodackého za pochybení při správě cizího majetku, protože s hejtmanovou poradkyní inkriminované fiktivní smlouvy uzavřel. Zatímco prvně jmenované hrozí sazba až osm let, v důsledku kauzy propuštěný generální ředitel by si mohl odsedět pět let. Jestli-že by ovšem Chodacki svou vinu uznal a vzniklou škodu nahradil, mohlo by být stíhání proti němu zastaveno. Bohužel. Obvodní státní zastupitelství v Ústí nad Labem médiím potvrdilo, že škoda mírně přesahuje 300 tisíc korun. Kdo z vás to má, zvolal by prokletý politik z hlubin pekelných.
Hejtman Schiller nese za Marschallovou přímou odpovědnost
Jenže… Podle Pirátů v Ústeckém kraji je pochybná i role samotného hejtmana Jana Schillera, jemuž tehdejší krajská místopředsedkyně ANO dělala poradkyni pro zdravotnictví. Ačkoliv se zpočátku nechtěl k angažmá své stranické kolegyně a kamarádky Marschallové v Krajské zdravotní znát, později po mediálním tlaku povědomí o její činnosti, ač velmi nerad, připustil. Prý “řešila očkovací centra” a nic neobvyklého nebo podezřelého na tom neshledával. Tak určitě. Není divu, i on je totiž v hledáčku policie za to, že jako čerstvě zvolený hejtman pobíral od kraje dva měsíce plný plat, přestože současně působil jako poslanec a měl nárok na pouhých 40 % částky. Charakter Babišových straníků se nezapře.
“Hejtman by měl za celou kauzu, vzhledem k tomu, že šlo o činnost jeho poradkyně, okamžitě vyvodit politickou odpovědnost a rezignovat. Marschallová byla za fiktivní činnost odměňována z krajského rozpočtu v době nejhlubší COVIDové krize a v době, kdy si kraj z nedostatku prostředků z iniciativy hejtmana a zbytku Rady žádal o úvěr, čímž se zadlužil o další milionové částky. Mimojiné kvůli plánované rekonstrukci a modernizaci zdravotnických zařízení, které spadají právě pod Krajskou zdravotní. A protože peněz opravdu nikdy nebylo nazbyt, o to jsou provinění Marschallové a spoluzodpovědnost hejtmana horší,” říká k tomu Pirátka Kateřina Stojanová. Celou kauzu pro vás i nadále sledujeme.
Nejnovější komentáře