Nabízíme Spojencům pro kraj a hnutí STAN stabilní zapojení do krajské vlády. Jak jsme deklarovali již po oznámení volebních výsledků v Ústeckém kraji, Piráti usilují o vytvoření demokratického bloku, který by mohl být protiváhou ANO  – být mu rovnocenným partnerem se stejným počtem hlasů nejen při vyjednávání.

Spojenci pro kraj tvrdí, že svým angažmá zabraňují vládě SPD apod., ale my máme oprávněné obavy, že hned po odhlasování koalice nebudou Spojenci sami pro ANO nijak důležití a nebudou takovou pojistkou, protože klíčová hlasování se mohou klidně opírat o tichou podporu SPD a dalších subjektů.

Vytvořením velké koalice, jejíž páteří by byl blok těchto tří uskupení (chcete-li Demokratický blok) by se výše uvedenému scénáři zamezilo skutečně, nejen deklarativně a pochybně – způsobem, kterým se snaží Spojenci pro kraj své zapojení do koalice s ANO obhájit.

Vyzýváme tím především Spojence pro kraj, aby pamatovali na hlasy svých voličů, kteří jim je udělili ve snaze vytvořit a podpořit demokratickou vládu, rozvoj a kontrolu moci v Ústeckém kraji. Způsob, který nabízíme, se nám zdá v tomto směru adekvátním a neobejitelným.


Piráti se v prvních hodinách povolebního jednání pokoušeli prosadit model demokratického bloku na půdorysu Piráti, STAN a Spojenci. Je to 17 zastupitelských mandátů a je to síla, která dokáže konkurovat ANO ve vyjednávání s ostatními subjekty. Takový „blok“ dokáže ANO přibrzdit i ve všech ostatních ohledech. Pokud bude vystupovat jako jeden celek, tak bude mít stejný počet mandátů jako ANO. Blok by tak nebyl pouhým přívažkem nebo doplňkem ANO a ODS. To se podle nás Spojencům samotným může stát a konsekvence toho popisujeme v tiskové zprávě.Rétoriku, že svým angažmá Spojenci něčemu (vlivu SPD, apod.) zabraňují, tak nemůžeme přijmout.